Az OLED TV bemutatása

OLED-TV_pic1

Az OLED TV technológiája

Energiafogyasztás érdekében az OLED TV paneleknek megvan az az előnyük, hogy a háttérvilágítás helyett egymástól függetlenül, pixelenként működhetnek. Ezáltal hatékonyabban üzemelnek kevesebb energiafogyasztás mellett, mint a QLED-ek.

Az OLED TV határozott előnyt jelent a képminőség tekintetében a QLED-hez képest, ráadásul az OLED TV könnyebb és vékonyabb, valamint kevesebb az energiafogyasztása. A QLED TV a nappal világos területeken részesíthető előnyben, míg az OLED jobb betekintési szöggel rendelkezik. Az OLED TV képes kitűnni független pixelként való működésével és a fent említett előnyökkel, azonban a szerves részecskék beégési lehetősége miatt elmarad a QLED technológiai mögött.

OLED-TV_pic3

A QLED és az OLED TV

A QLED TV abban különbözik a hagyományos televízióktól, hogy az úgynevezett Quantum Dot, azaz kvantumpont technikán alapul. A kvantumpontok olyan félvezető anyagok, amelyek mindössze nanométerűek, és kristályrészecske-alapúak. Méretüktől függően különböző színű fényt bocsátanak ki magukból, minél nagyobbak, annál pirosabbat, és minél kisebbek, ez annál kékebbet. Pontosabban: a piros színt a 3 nanométeres részecskék adják, a narancssárgát a 2,5 nanométeresek, a sárgát a 2 nanométeresek, a zöldet az 1,5 nanométeresek, a kéket pedig az 1 nanométeresek. Nagyon precízen meghatározott fényt tudnak kibocsátani, aminek a hatékonyságát a kvantumsebességű részecskeméret-változás okozza. Mivel ezáltal sokkal jobb a megvilágítás, a QLED képminősége jelentősen jobb a többi piacon lévő modellnél.

A kvantumpontok egyik legjobb tulajdonsága a nagy fénysűrűség. A fénysűrűség maga arra utal, hogy mennyire fényes tud lenni a képernyő, aminek a képminőségben van jelentős szerepe. Ugyanis a fényerő növekedése a képminőség javulását hozza magával, hiszen javul többek között a kontrasztarány is. Ez fontos a jó képminőségben, ugyanis a kontrasztot az élénk színek fényerőcsúcsa, illetve a feketék sötétségi foka alkotja. A kettő közötti eltérést kontrasztszintnek nevezzük, és ennek magas foka adja a legjobb nézői élményt a QLED-nél.

A HDR technológia a képek fény és árnyék játékának széles skálán való kifejezését és bemutatását jelenti, a kvantumpontok a továbbfejlesztett HDR által pedig még ennél is nagyobb fénysűrűséget hordoznak magukban. Ezzel a módszerrel megjelenített képek jelentősen élénkebbek, szebbek és élethűbbek lesznek.

Az OLED TV technológiája fénykibocsátó pixelek felhasználásával, szerves LED-ekkel hoz létre képeket, és a QLED-del ellentétben nem rendelkezik háttérvilágítással. A képek a pixelek egyenkénti be- és kikapcsolásával készülnek, ami biztosítja, hogy a legtisztább fekete szín jelenjen meg. Ezután az OLED TV hozzáad egy hátteret a teljes kontraszt érdekében, miközben a fekete és más RGB színek keverednek. Azonban a szerves LED-ek hajlamosabbak a beégésre, miközben a QLED-ek szervetlen nanorészecskéivel ez a probléma elkerülhető.

A fekete az OLED TV kijelzőjén

A fekete tisztaság a képernyő azon képességére utal, hogy milyen mély feketéket produkál. Ez meghatározza, hogy a TV képes-e kiváló képminőséget nyújtani. A QLED TV nagyobb kontrasztot, gazdagabb színeket és valósághűbb képeket biztosít, azonban a fekete tisztaság tekintetében az OLED TV egyértelműen felülmúlja a QLED-et. Mivel a QLED háttérvilágítással rendelkezik, így a fénykiáramlást szinte lehetetlen teljesen kiküszöbölni, ami egy élénk szürkét eredményez. Ezt „emelt feketének” nevezik, ami egy-két col-al megnyúlhat a képernyőn lévő fényes tárgy körül, vagy akár szélétől sarokig lefedheti a képernyőt. Ezzel a problémával még a legjobb QLED-eknél is találkozhatunk. Az OLED TV-ket azonban ez nem érinti: ha egy pixel nem kap áramot, akkor nem bocsát ki fényt, így a színe tiszta fekete marad ezeknél a készülékeknél is: https://hu.hisense.com/termekek/televizio/oled-tv/c/hisensetv03.

OLED-TV_pic2

A QLED és az OLED TV képisége

Az OLED TV színek tekintetében minden versenytársát felülmúlta, azonban a QLED-ek kvantumpontjainak használatával még jobban megnőtt a színpontosság, a színek fényereje és a színkapacitás. Ez szélesebb és telítettebb színeket tud nyújtani magas fényerő mellett, azonban normál nézési körülmények között nem sok előnye van, így ebben nagyjából egyenragú az OLED TV és QLED technológia.

A QLED TV-k jelentős előnyökkel rendelkeznek a fényerő tekintetében. Ennek fő oka az, hogy a kvantumpontok fényesebb tónusokat biztosíthatnak a képen a telítettség elvesztése nélkül, ami különösen fontos azokban a helyiségekben, ahol sok a környezeti fény. A QLED tévéket alkalmasabbnak tartják HDR-tartalom megtekintésére, mivel a képek spektrálisan világos területei is kifejezettebbek. Bár vannak, akik úgy gondolják, hogy az OLED TV-kijelzőn a tiszta fekete jobb a HDR-tartalomhoz.

A látószög tekintetében az OLED TV képernyőtechnológiája jelentősen jobb, ezt leginkább az ideális betekintési szöge miatt preferálják. A QLED TV képernyők legjobb betekintési szöge szemből van, és minél tovább haladunk jobbra, balra, fel és le a középponttól, a minőség annál inkább romlik.